🐥 Sretan Uskrs! Pisanice u vinu, Pinca [Gastro Dnevnik]

Hej prijatelji! 

Zaljubljenici u kuhanje i uživanje u hrani dobro došli u novi broj Gastro Dnevnika!

Svaka dva tjedna, ravno u vaš inbox, donosim najukusnije recepte, osobna razmišljanja o spicy gastro temama, nefiltrirani uvid u food bloger svakodnevicu i još puno dodatnog zabavnog (ponekad i informativnog) food sadržaja.

🐥 Ususret Uskrsu

Uskrs mi je najdraži (food) blagdan! Naravno, razlog su jaja, šunkice, piletine, govedine i svi ostali meni omiljeni izvori proteina koji se blaguju taj dan.

Zato maksimalno skraćujem standardni pregled događanja zadnja dva tjedna kako bismo se mogli maksimalno posvetiti pripremi za Uskrs.

  • U prethodnom broju Gastro Dnevnika propustio sam navesti još jedan blagdan koji u pravilu nije food blagdan ali se najčešće slavi uz obilje piva i zelene hrane. Propustio sam navesti Dan svetog Patrika, ali nisam ga zaboravio obilježiti uz Guinness, ili dva. 🍻

  • S Darkom sam snimio jedan čokoladni recept, a sam sa sobom ( računa li se i to kao “s Darkom”? 😁 ) snimio sam uskršnji video koji će biti objavljen na IG možda već danas. 🍫

  • Mlinar mi je omogućio da na prvi dan proljeća maštam od Thailandu i da ispečem svoju cvijećem inspiriranu focacciu. 🏝️

  • Dva danas nisam jeo nakon prvog Texas style BBQ kod Davora i Gorana koliko su im bile ukusne i obilne porcije. Video svog guštanja u roštilju planiram objaviti nakon Uskrsa. 🥩

  • U obitelji smo proslavili 3 rođendana u 2 dana, a tim povodom sam pomogao seki skuhati karamelu za Twix tortu, te sam usput provjerio napreduju li piceki koje uzgaja po planu. E da, okrenuli smo i prase na ražnju! 🎂

Nego… Uskrs! A Uskrsa nema bez pinci!

🤤 Pince zazubica vrijedne

Pinca, poznata i kao sirnica, tradicionalni je slatki kruh koji vjerujem većina vas priprema za Uskrs.

Moja obitelj nema naviku izrade pince, a bez dragih Pan Pekovaca koji misle na mene najvjerojatnije bi i ove godine prošao Uskrs bez pince na mom stolu.

Zato kuhaču prepuštam kolegama foodijima koji su podijelili svoje provjerene recepte za ovaj blagdanski kruh.

Po čijem receptu ćete vi zamijesiti pincu ovog Uskrsa?

📸 Foto inspiracija tjedna

🐣 Uskrs i tradicija

U mojoj obitelji uskrsno slavlje započinje dan prije Uskrsa paljenjem vuzmice (uskršnjeg krijesa) i bojanjem pisanica. Hranu posvećujemo na jutarnjoj misi na sam Uskrs, nakon koje slijedi obiteljski blagoslovljeni doručak.

Za uskrsni ručak smo doma, a po tradiciji najužu obitelj i bliske prijatelje obilazi se tek na Veliki ponedjeljak.

Uskrsni doručak mi je najdraži doručak u godini jer se na uskrsnom stolu uvijek nađu domaća kuhana jaja, šunka premazana senfom u kruhu, francuska salata, hren i nekoliko vezica mladog luka.

Običaj je da prvo pojedemo posvećenu hranu kako se ne bi, nedaj Bože, bacila, a tek nakon toga prelazimo i na hranu koja nije bila na jutarnjoj posveti.

Tradicionalno za ručak imamo kuhanu junetinu i piletinu uz umak od hrena. Ako ručamo kod bake onda ona pripremi i pohanu piletinu prženu na masti za svog najdražeg unuka (mene, ako nekome nije bilo jasno na prvu o kome pričam).

Ta kombinacija pilećeg pohanog uz francusku salatu kao prilog mi je i dan danas definicija comfort fooda! 💖

🥚 Slana blagdanska inspiracija

Ako tražite inspiraciju za slana jela evo nekoliko odličnih prijedloga s kojima možete obogatiti blagdanski stol.

Spomenuo sam ranije, ali moja obitelj nikada nije pekla pincu za Uskrs. Umjesto pince kod nas se peku razni domaći kolači.

Na slatkom stolu se uvijek nađu princes krafne, čupavci, razne gibanice (Sanda ima spreman recept za gibanic od oraha i maka) i često mamine hvaljene kremšnite!

Ja se najčešće ogrebem za princes krafne prije nego ih mama stigne napuniti kremom, a gibanica od maka je moja velika slabost! 🤤

🍰 Uskrsne slastice

Nakon pinci na red su došli moderni kolači i slastice kojima možete ukrastiti svoj blagdanski stol.

Koje kolače najčešće pripremate za Uskrs? Držite li se tradicionalnih slastica ili volite isprobavati nove i modernije recepte?

Još jedan od razloga (broji li itko koliko razloga za sada imam? 😄 ) zašto volim Uskrs je što me nitko čudno ne gleda niti postavlja nepotrebna pitanja kada kući nosim 100 domaćih jaja.

Iako sam namjerno uzeo više jaja ovaj put da ih imam za pripremu slastica i za bojenje pisanica, čini mi se da sam ponovno podcjenio koliko ih volim i da ću do vikenda najvjerojatnije ostati bez domaćih jaja.

Na sreću na vrijeme sam uspio isprobati bojenje jaja u crnom vinu koje mi je Anita otkrila i sada imam spremnu punu zdjelu predivnih pisanica!

🐰 Zeko je reko

Potragu za blagdanskim jelima nastavljam kroz prizmu zeca, simbola Uskrsa koji mi je posebno drag zbog njegove skromnosti i dubokog značenja kojeg nosi u sebi.

🥗 Francuska salata nije francuska! Tko je Olivier?

Jedno cijelo izdanje Gastro Dnevnika mogao bih posvetiti francuskoj salati! Njezinoj povijesti, kako je postala dio tradicije našeg podneblja i brojnim varijacijama njezinog recepta.

Ali kako je ovo ionako jedno od dužih izdanja newslettera, sve diskusije oko toga radi li se francuska s kiselim krastavcima i šunkom ili bez kuhanih jaja, te koja je majoneza najbolja, ostavljam za neki drugi put.

Ono što mene trenutno jedino zanima, jedino što želim saznati, je da napokon utvrdimo koliko vas ovdje u francusku salatu stavlja jabuke, a koliko vas francusku salatu priprema bez nje? To je to!

Glasati možete putem ankete u nastavku, a rezultate ću objaviti nakon Uskrsa na svom Instagramu.

U francusku salatu

Login or Subscribe to participate in polls.

Dok čekate rezultate glasanja pogledajte u nastavku kako mi doma pripremamo francusku salatu, a za sve koji žele isprobati nešto novo predlažem Stelin recept za francusku salatu bez majoneze.

🧩 Zero waste Uskrs

Uskrsni praznici su vrijeme radosti i obilja. Međutim, dobro je prisjetiti se važnosti odgovornog postupanja s hranom. Dok planiramo uskrsne obroke trebali bismo biti svjesni da postoje mnogo ljudi koji se suočavaju s nedostatkom hrane. Stoga je bitno pristupiti pripremi hrane promišljeno i sa željom da se minimizira otpad i bacanje hrane.

Višak hrane možemo transformirati u nova jela, a ovo su neki od meni najdražih recepata kako iskoristiti nepotrošenu hranu nakon Uskrsa.

Pisanice i mladi luk nakon Uskrsa možete pretvoriti u ukusnu salatu od jaja, a možete napraviti i deviled eggs (vražja jaja) od njih kada je možda prikladnije vrijeme za pripremu ovog jela s obzirom na njegovo ime. 🙂 

Izvedenicu deviled eggsa možete napraviti i s ostacima ribe, a ako imate viška kozica razmislite i ovoj salati.

Šunku možete iskoristiti u raznim varivima i složencima, a isto možete učiniti i sa većinom nepojedenog povrća.

I za kraj samo da vas podsjetim da sve kruhove, pince i peciva možete zamrznuti i kasnije brzo osvježiti tako da ih poškropite vodom i kratko zagrijete u pećnici.

A ako vam se ne zamrzava kruh nema boljeg deserta od pudinga od kruha, pogotovo nakon Uskrsa kada će biti i raznih čokolada i voća dostupnih u kuhinji.

🎉 Food blagdani

Ako niste pojeli sve mrkve oko Uskrsa predlažem da ih na Međunarodni dana mrkve (04.04.) iskoristite za pripremu kolača od mrkve. 🥕

Odlične recepte za kolače od mrkve koje preporučam da isprobate imaju Ivana (@ivaninakuhinja), Tanja (@recepettura) i Nataša (@natascha_natasa).

A tko me duže prati, sjeća se i mog starog recepta za mini tortice od kolača od mrkve.

🍿 Što gledam osim Golog kuhara?

Zadnja dva tjedna nisam stigao pogledati niti pročitati ništa edukativno vezano uz hranu, ali sam se zato prepustio jednu večer sedmoj umjetnosti te sam napokon pogledao film Wonka.

Nisam očekivao dokumentarac ili kuharski show s čokoladom, zapravo uopće nisam imao neka očekivanja od filma, ali mi se film svejedno nije svidio i osim ako vam nije baš jako dosadno ne preporučam da odvojite 2 sata na njegovo gledanje.

Jedina dobra stvar koju sam zahvaljujući filmu iskusio su bili čupavci iz Spara koje sam kupio umjesto kokica za grickanje uz film. Ne znam tko im radi čupavce, ali meni su bili poput najboljih domaćih koje sam probao.

Kako god bilo, znam s izradom kojih kolača se neću opterećivati ovaj Uskrs. 🤣 

🎓 Što sam naučio?

Još jedna dobra stvar koja mi se desila zbog filma Wonka je Google istraživanje povijesti čupavaca.

Čupavci su u Australiji i Novom Zelandu poznati i kao Lamington kolači. Iako su se slični kolači paralelno razvijali na više mjesta, najpopularnija teorija pripisuje izum čupavaca Lordu Lamingtonu, guverneru Queenslanda u Australiji.

Prema legendi, kolač je nastao slučajno kada je jedan od lordovih kuhara, pokušavajući spasiti stari biskvit od propadanja, umočio komad tog biskvita u čokoladu i zatim je uvaljao u kokos.

Kod nas se čupavci pripremaju po tom legendarnom receptu, dok se u Australiji pripremaju od dva komada biskvita spojena slojem pekmeza u sredini.

Ali dosta povijesti i bacimo se na praktičnu nastavu! Predlažem da kliknete na profil Mateje Kobescak (@muffinmunchies_), zasučete rukave i date šansu ovim predivnim muffin čupavcima punjenim s višnjama.

🍽️ Digitalna kantina

Kako nam je proljeće pokucalo na vrata, a snjim nam dolaze i prve rane jagode, pa neka nam one budu tema sljedećeg broja Gastro Dnevnika ! 🍓

Šaljite, pišite, kuhajte, tagirajte me na svemu vezanom za jagode.

Došli smo do kraja još jednog broja Gastro Dnevnika!

Hvala vam što ste ga cijelog pročitali!

Ako znate nekoga kome bi ovaj newsletter bio zanimljiv ili koristan slobodno mu proslijedite ovaj link kako bi se prijavio/la.

Novi broj Gastro Dnevnika izlazi za dva tjedna!

Do tada se radujem vašem mišljenju oko ovog broja, sugestijama kako učiniti newsletter boljim i vašem uključivanju u razne teme koje sam spomenuo u ovom broju.

Do sljedećeg čitanja lijep pozdrav i sretan Uskrs!
Darko Kontin s Darkove Web Kuharice