Gastro Dnevnik br. 05: Naranča, riba i meal prep

Hej prijatelji! 

Dobro došli u novi broj Gastro Dnevnika! Ako ste zaljubljenik u kuhanje i uživanje u hrani onda ste definitivno na pravom mjestu.

Svaka dva tjedna, ravno u vaš inbox, donosim najukusnije ideje za jela, osobna razmišljanja o spicy gastro temama, zakulisni i nefiltrirani uvid u food bloger svakodnevicu i još puno dodatnog zabavnog i informativnog food sadržaja.

✏️ Food blogerski dnevnik

Nakon zadnjeg izdanja Gastro Dnevnika proveo sam nekoliko mirnih dana na Pašmanu. Uživao sam u domaćim narančama i kumkvatu, a kako ribarnica u Biogradu nije radila zbog renovacije uživao sam i u divlje ulovljenim ribama.

Na jedan dan sam otišao i u rodne Križevce gdje sam pojeo sirovu pizzu u hvaljenom restoranu u centru. Hvala Bogu na najboljem sladoledu kod Kruza i Prekmurskoj gibanici u Kavani koje su mi popravile raspoloženje nakon tog pizza-jaska.

Svakome se može desiti loš dan i zbog toga neću na prvo loše iskustvo otpisati neko mjesto. Bit će bolje sljedeći put! 🫶🏻

Ono gdje je dobra mezza uvijek zagarantirana je kod Kasandre koja nas je počastila talijanskim specijalitetima za svoj 29. rođendan. 😉 

A priča o kiselom kruhu iz prošlog broja Gastro Dnevnika je doputovala do Klagenfurta od kuda mi je na probu poslan jedan odličan sourdogh kruh iz friško otvorene craft pekarnice. Hvala Ivani T. na dostavi! 🍞

Testirao (točnije, mirisao) sam nove Botran rumove s Tarom, a dan nakon rumova sam Ivanu P. i sebe počastio odličnim raguom od sipe u SquareOne restoranu.

Za Dan žena sam u suradnji s Martin Albus vinarijom poklonio jednoj čitateljici par butelja vina i bocu likera od lješnjaka. 🍷 

Ima toga još…

U subotu sam među prvima isprobao nove Balkanika roštilj proizvode… bio sam izazvan skuhati Ramen od nepotrošenih namirnica iz hladnjaka… izvadio sam nekorišten KitchenAid iz skladišta za mramornu Focacciu... i krenuo sam s pripremama za nekoliko foto i video projekata u narednom tjednu.

Eto, konec, the end, kraj! 🙅🏼

🤤 Linkovi vrijedni zazubica

Začini su bili tema prošle digitalne kantine, a ovo su jela koja su mi najviše izazvala zazubice na tu temu:

🥘 #JednostavnoUkusno nije #MealPrep

Usprkos ispunjenom rasporedu, uspješno sam nastavio svoj #JednostavnoUkusno projekt.

Rezultat neodustajanja (i svakodnevne gladi) je da sam u 2 tjedna s vama putem bloga i Instagrama podijelio više novih recepata nego što sam ih uspio podijeliti cijelu prošlu godinu. 😃

U pokušaju da isplaniram tjedni jelovnik za ovaj projekt osvijestio sam par stvari o sebi, te sam potvrdio onu staru izreku “što je nekome spas, drugom može biti prokletstvo”.

Shvatio sam kako nikada neću biti osoba od tjednih meal prepova. A potvrdio sam si i to da sam snob kada je u pitanju podgrijavanje hrane ili konzumiranje istih jela iz dana u dan i tjedna u tjedan.

Evo nekoliko razloga zbog kojih su unaprijed pripremljeni obroci većini spas: ušteda vremena, financijska ušteda, zdravije prehrambene navike, smanjivanje otpada, praktičnost, i za kraj najbitnije “mentalno olakšanje” kroz limitiranje izbora.

Limitiranje izbora je popularan i koristan savjet iz psihologije jer smanjuje osjećaj preopterećenosti i paralize koja se često desi zbog analize velikog broja varijabli oko nekog odabira. Limitiranje izbora uzročno-posljedično smanjuje stres i olakšava donošenje (bilo kojih) odluka, te nas čini sretnijima oko donesenih odluka.

Ograničavanje izbora ima i dodatnu korist povećavanja kreativnosti! Vjerujte mi, ništa ne ubije kreativnost toliko brzo kao davanje izbora. Kuhinja i kuhanje nisu iznimke!

Sigurno se pitate u čemu je onda problem i zašto gunđam?

Problem za mene leži u tome što planiranje obroka za tjedan dana unaprijed doživljavam kao imanje neograničenog izbora. Stvar je perspektive, znam, ali u praksi se je pokazalo da ja tako gledam na to.

U ponedjeljak sigurno ne znam što će mi se jesti u petak. Ne znam ni koliko ću biti gladan ostale dane do petka, niti koliko će mi namirnica ili gotovih jela ostati sve te dane za naredni dan.

Ne znam niti hoću li i koliko dana neplanirano jesti vani ili primiti goste doma za ručak ili večeru. Ako ne uzmem u obzir te nepredvidive situacije, što vjerojatno neću jer su nepredvidive LoL, bit će dana kada ću biti gladan ili dana kada ću se na silu šopat hranom kako je ne bih bacio.

Znam da postoji rješenje za navedene probleme, ali to rješenje onda pobija korisnost pripreme hrane unaprijed, zar ne?!

Ne vidim niti značajniju uštedu vremena i novca u odnosu na svakodnevno kuhanje. Nema niti manje suđa za pranje, štoviše, usudio bih se tvrditi da ga bude na kraju više.

Zamislite kako je tek teško živjeti sa mnom ako ovoliko kompliciram oko toga što će se sutra pojesti za ručak. 😀 

Postoji još mnogo argumenata za i protiv koje nisam naveo. Svjestan sam i da sam se fokusirao samo na jednu stranu medalje. I naravno, zanemario sam možda i najbitniju činjenicu, a to je da smo svi različiti i imamo različite ukuse, potrebe i mogućnosti.

Pa dok se detaljnije ne prepustim ovoj temi kroz članak na blogu imam kratko pitanje za vas.

Što vam je jednostavnije i draže… priprema hrane za više dana odjednom ili svakodnevno pojedinačno pripremanje obroka?

Hranu pripremam

Login or Subscribe to participate in polls.

🎓 Što sam naučio?

Puno veću uštedu na cijeni hrane 💶 ostvarim u tjedan dana ako svakodnevno provjeravam artikle na akciji koji su pred istekom roka trajanja nego da te iste artikle ili namirnice kupujem na veliko.

Kupnjom pred isticanje roka trajanja ostvarene uštede se kreću od 50 % na više, dok uštede kupovinom na veliko u pravilu ne prelaze 20 %.

Dodatne značajnije uštede se mogu ostvariti kroz kupovinu neobrađenih namirnica. Za cijenu naribane mrkve možete dobiti i više nego dvostruko veću količinu mrkve koju će biti potrebno ručno oprati i naribati.

Isto vrijedi i za ostalo povrće, ali i za većinu vrsta mesa.

📚 Što gledam osim Golog kuhara?

Imam blesavo pravilo da nikada dva puta ne kuham isto jelo, a s pokretanjem #JednostavnoUkusno projekta i zbog činjenice da nikada ne znam s kojim namirnicama ću kuhati taj dan, u stalnoj sam potrazi za inspiracijom i kreativnim idejama oko pripreme hrane.

Zato sam krenuo gledati novi Masterclass naziva Understanding Ingredients gdje od profesionalnih kuhara učim kako pristupaju tom problemu.

Neki od predavača su Gordon Ramsay, Alice Waters, Thomas Keller i dr.

Nadam se da će me naučiti “pecati”, a ne servirati mi “ulovljenu ribu”. 🎣 

⏰ Ne propustite

🎉 Food blagdani

Međunarodni tiramisu dan (21.03.) je idealna prilika da isprobate Kasandrin recept za ovu popularnu slasticu. Ja sam njezin tiramisu imao prilike kušati prije tjedan dana i mogu potvrditi da se radi o jednom od najboljih tiramisua koje sam probao!

Međunarodni dan waffla 🧇 je 25.03. Ja se još premišljam hoću li povodom tog food blagdana zamutiti slatke waffle ili ću ih po američki složiti s pohanom piletinom. Koje bi waffle vi izabrali?

🍽️ Digitalna kantina

Sljedeći broj Gastro Dnevnika izlazi pet dana prije Uskrsa što može značiti samo jednu stvar - tema broja bit će uskršnja hrana i uskršnje gastro tradicije.

Vidim po objavama na društvenim mrežama da su foodie prijatelji već krenuli s receptima za Uskrs pa sam siguran da vam neće nedostajati inspiracije za neka nova jela.

Šaljite mi sve što vam se sviđa i što biste voljeli isprobati. Šaljite mi vaše priče i što se tradicionalno kod vas jede za Uskršnji doručak i ručak.

Meni je Uskrs najdraži blagdan… probaj pogoditi zašto!? 🥚

📸 Foto inspiracija tjedna

Došli smo do kraja još jednog broja Gastro Dnevnika!

Ako ste ga cijelog pročitali, hvala vam!

Ako znate nekoga kome bi ovaj newsletter bio zanimljiv ili koristan slobodno mu proslijedite ovaj link kako bi se prijavio/la.

Novi broj Gastro Dnevnika izlazi za dva tjedna!

Do tada se radujem vašem mišljenju oko ovog broja, sugestijama kako učiniti newsletter boljim i vašem uključivanju u razne teme koje smo spomenuli u ovom broju.

Do sljedećeg čitanja lijep pozdrav,
Darko Kontin s Darkove Web Kuharice