- Gastro Dnevnik by Darko
- Posts
- Učenje
Učenje
Hej foodie prijatelji!
Dobro došli u novi broj Gastro Dnevnika newslettera u kojem svaka dva tjedna donosim najukusnije recepte, razmišljanja o spicy gastro temama, nefiltrirani uvid u food bloger svakodnevicu i još puno dodatnog zabavnog (ponekad i informativnog) gastro sadržaja.
Prije točno dva tjedna dao sam kratki intervju za Dobar Tek magazin, gdje sam rekao kako kuhanje ima gotovo meditativni učinak na mene.
Dva dana kasnije našao sam se u emisiji Hrvatskog radija “Faca s placa” gdje sam ponovio istu stvar.
No, nakon sekinih svatova, jedne momačke, nekoliko evenata i masterclassova (gdje sam pričao s više ljudi nego što sam uspio zapamtiti), razmišljao sam malo o tome što sam rekao i shvatio da kuhanje zapravo i nije ono što me opušta!
Kuhanje je samo grupni nazivnik koji objedinjuje sve ono što me stvarno ispunjava, a to je svakodnevno učenje i lagano pomicanje vlastitih granica.
Imam tu sreću da je sve što radim nekako povezano sa hranom, pa ne čudi što sam pogrešno zaključio da me kuhanje samo po sebi relaksira.
Jer, realno, sjeckanje luka ili guljenje krumpira me ne veseli ako te namirnice ne koristim za isprobavanje novog jela. Kad osjetim da sam dosegnuo svoj maksimum s nekim receptom, krećem dalje, tražim nove izazove i prilike za rast.
Čišćenje i organizacije kuhinje su mi još manje uzbudljive. Ali traženje boljih, efikasnijih načina kako nešto napraviti, to je ono što me drži “budnim” u kuhinji!
Fotografija je priča za sebe. Godinama sam znao kako me određeni projekti čine tjeskobnim kada krenem raditi na njima i kako najbolje radove napravim neplanski.
Ali tek sam se sada osvijestio kako to ima veze s pomicanjem granica i savladavanjem novih tehnika, što nije uvijek slučaj kada radiš s klijentima gdje stvari često zapnu u rutini.
Razlog tome je i blagi oblik ADHD-a, na koji mi je ukazala prijateljica, zbog kojeg teže zadržavam fokus na stvarima koje mi nisu izazov i nove. Također, kvazi perfekcionizam, koji često dođe u paketu s ADHD-om je šlag na torti tog problema.
Ali znate što? Dok svi govore kako je to loša stvar, ja vjerujem da bez te tjeskobe uzrokovane ADHD-om i perfekcionizmom nikada ne bih napredovao. Ne bih nikad naučio više od onoga što se od mene očekivalo. I tko zna – možda se nikada ne bih bavio ovime čime se danas bavim.
Ako se i vi ponekad osjećate tako, umjesto da pokušavate iskorijeniti te karakterne “mane” predlažem vam da ih naučite kontrolirati i iskoristiti kao vašu komparativnu prednost. Jer ponekad je baš ta tjeskoba znak da se guramo dalje, prema nečem boljem!
📺 Što gledam?
Culinary Class Wars je novi, i meni odličan, kulinarski TV show na Netflixu koji preporučujem da pogledate.
U ovom showu Michelin-star chefovi, naoružani tehnikama usavršenim u najboljim svjetskim kuhinjama, sučeljavaju se s chefovima popularnih restorana koji osvajaju nepca svojih gostiju jednostavnim, ali nevjerojatno ukusnim jelima.
Tijekom gledanja showa naučio sam potpuno nove tehnike obrade namirnica za koje bi mnogi vrhunski chefovi rekli da su neispravne.
Na primjer, priprema odreska na vatri – koji se konstantno okreće, miče s vatre i premazuje neutralnim uljem, a na kraju se, dok odmara, dimi ispod metalne posude bez dodatka maslaca.
Ili tehnika kuhanja tjestenine koja se samo 3 minute kuha u vodi, a zatim stavi u poklopljenu posudu gdje ju rezidualna toplina dovrši do savršenog al-dentea.
Ova emisija pokazuje kako kulinarska izvrsnost dolazi iz različitih pristupa i tehnika, i da se od svakog kuharskog stila može puno naučiti!
Gledajući iznad preporučeni kulinarski show, zapelo mi je za oko kako najuspješniji kuhari koriste svaku priliku da nauče nešto novo i preispitaju ono što već znaju.
Chefovi s Michelinovim zvjezdicama ne gledaju s visine na manje iskusne, pa čak ni amaterske kuhare. Dapače, pomno prate njihove tehnike, analiziraju kako spajaju okuse i kako pristupaju kuhanju. Kod njih nema mjesta za ego – njihova skromnost inspirira!
I sad, da usporedimo to s onim što često vidim kod nas…
Nedavno sam bio na fantastičnom masterclassu o pripremanju divljači, gdje su chefovi Tomica i Ivana s pozornice objašnjavali svaki korak pripreme.
Svaki novitet, čak kada je i bio objašnjen kroz sferu znanosti kuhanja i tradicije, je bio od pojedinaca odbačen jer se je kosio s znanjima i ukusima s kojima su ušli u dvoranu.
I to je ono što nas često koči u svakom aspektu života – uvjerenje da već sve znamo ili da nećemo nešto što vidimo kod drugih sami uspjeti napraviti. Umjesto da koristimo svaku priliku za učenje, blokiramo vlastiti napredak i napredak drugih oko sebe zbog ega.
Zato savjetujem da iskoristite svaki trenutak da probate nešto novo! Potičite i druge da pomiču vlastite granice kako bi kasnije mogli od njih učiti!
Nemojte se bojati eksperimentirati! Okrećite odrezak više puta da vidite kako to mijenja teksturu mesa. Pržite hranu u dva lonca s različitim temperaturama ulja i pratite razliku koju takvo prženje ima na namirnicu. Oduzmite ili dodajte neki začin kojeg inače koristite i osjetite kako to utječe na okus. I najvažnije – nikada ne prestajte učiti!
Jer jedino ograničenje koje imate, bilo u kuhinji ili u životu, je ono koje si sami postavite. Uspoređujte se isključivo s verzijom sebe od jučer i učite od onih za koje mislite da su korak ili dva ispred vas.
🧩 Što sam naučio?
Chef Tomica Đukić nam je na masterclassu objasnio ključnu važnost pacanja divljači u hladnom, začinjenom temeljcu s prirodnim aromama. Proces koji bi minimalno trebao trajati 24 sata, a idealno i dva dana.
Na taj način meso postaje mekano, aromatično i bogato okusom. Isto pravilo vrijedi i za pripremu gulaša i paprikaša, gdje se meso često podlije vodom, što zapravo “ispire” okuse postignute pacanjem iz njega.
A što se tiče slatkog dijela – Chefica Ivana Bralić nas je oduševila jednostavnim, ali genijalnim trikovima. Pokazala nam je kako uz pomoć rastezljive folije i slastičarske vrećice možemo stvoriti razne oblike deserata, čak i one s kremastim “insertima”.
Znam da su ovo previše šturi opisi svega što smo naučili, ali vjerujte mi, da sve detalje prenesem, trebala bi mi tri broja Gastro Dnevnika. 🙂
Zato ću naučeno pomalo primjenjivati kroz pripremu novih recepata na blogu gdje ću u više detalja opisati njihove prednosti.
👨🏼🍳 Što sam kuhao?
Između svih aktivnosti od zadnjeg Gastro Dnevnika, uspio sam snimiti i objaviti nekoliko novih video recepata (Cacio e Pepe i špageti Amatriciana) – i pritom utvrditi tehniku pripreme kremastih umaka bez korištenja vrhnja za kuhanje (da, moguće je!), a uz to sam shvatio koliko je važan izbor sira kod pripreme određenih jela.
Također, prisjetio sam se jednog starog, tradicionalnog jela koje sam kao klinac obožavao – slatka tjestenina s makom. Jednostavno, a genijalno!
👨🏼🍳 #FoodieFollow
Po uzoru na #FFF koji sam pokrenuo kroz Instagram highligts, odlučio sam sličan koncept preporuke foodija vrijednih praćenja ubaciti u Gastro Dnevnik kroz novi segment naziva #FoodieFollow.
Upoznajte Mateju Zvirotić Andrijanić, autoricu Instagram profila i bloga “Food & Mood”!
Evo kako je Mateja opisala svoj blog: “Sezonski recepti inspirirani prirodom i godišnjim dobima nalaze se u srži Food & Mood bloga. Kako volim zaviriti u strane kuhinje, poput francuske ili turske, isto toliko, ako ne i više, uživam u listanju i rekreiranju nekih starih, tradicionalnih jela domaće kuhinje. Strastvena sam ljubiteljica vintage komada posuđa koje rado skupljam, a svi recepti koje možeš pronaći na mojem webu višestruko su isprobani, testirani i detaljno opisani kako bi ih svatko mogao napraviti.”
Mateju smatram pravim uzorom među domaćim food blogerima jer utjelovljuje sve vrline koje su, po meni, ključne za uspjeh u ovom svijetu.
Stalno pomiče vlastite granice, bilo da je riječ o fotografiji, stiliziranju hrane ili jasnom objašnjavanju recepata.
Njezin profil nije samo mjesto za slijepo praćenje recepata, već prava škola kuhanja. A njezine fotografije? One će vas ne samo potaknuti na kuhanje, već i inspirirati!
Ako tražite nekoga tko strastveno kuha, zna puno o pripremi hrane i ujedno brine kako sve to izgleda na tanjuru, obavezno zapratite Mateju!
🤤 Vaša jela zazubica vrijedna
Pomozite mi 🙏🏻 u potrazi za inspirativnim jelima i talentiranim foodie entuzijastima koji svoje kulinarske vještine dijele na društvenim mrežama.
Ako naiđete na neko jelo koje biste voljeli da podijelim sa svim čitateljima Gastro Dnevnika, slobodno mi ga pošaljite putem Instagram poruke ili direktno na email.
Video recepti:
Foto inspiracija:
⏰ Ne propustite!
Velika Gorica će od 27. do 29. rujna, u Parku plemenite općine Turopoljske, ugostiti jedinstveno festivalsko iskustvo The Flying Dish Festival. Ovaj festival nudi jedinstveno iskustvo koje spaja domaću i internacionalnu kuhinju
Jubilarna 20. Bučijada, koja se održava od 4. – 6. listopada u Ivanić-gradu, ponovno donosi bogat program za sve generacije, sa više od 170 izlagača, brojnim kulturnim, zabavnim i edukativnim sadržajima, te bogatom gastronomskom ponudom.
🎉 Food blagdani
Međunarodni dan kave (01.10.)
Proslavite Međunarodni dan kave zajedno s ljubiteljima ovog aromatičnog napitka koji nas svakodnevno pokreće i inspirira!
Svjetski taco dan (04.10.)
Obilježite Svjetski taco dan uživajući u ukusnim, začinjenim tacosima – hrskava tortilja nikad nije bila bolja!
📸 Foto inspiracija tjedna
Došli smo do kraja još jednog broja Gastro Dnevnika!
Hvala vam što ste ga cijelog pročitali!
Ako znate nekoga kome bi ovaj newsletter bio zanimljiv ili koristan slobodno mu proslijedite ovaj link kako bi se prijavio/la.
Novi broj Gastro Dnevnika izlazi za dva tjedna!
Do tada se radujem vašem mišljenju oko ovog broja, sugestijama kako učiniti newsletter boljim i vašem uključivanju u razne teme koje sam spomenuo u ovom broju.
Do sljedećeg čitanja lijep pozdrav!
Darko Kontin s Darkove Web Kuharice
Meet our roster of incredible broths. Has 10 grams of protein and 50 calories; holistic gut and skin health. Beloved by NYC since 2014. Shop now.